Informácie preventistu

Kyberšikana

KYBERŠIKANA

Používanie internetu je bezpečné, pokiaľ si budete pamätať tieto 3 zákadné pravidlá

1. Chráňte svoj počítač

Dbajte na to, aby bol váš operačný systém aktuálny.

Používajte antivírusový program.

Používajte firewall.

Robte si záložné kópie dôležitých súborov.

Buďte opatrný, keď niečo sťahujete  z internetu.

1. Chráňte seba

Buďte obozretný, keď zverejňujete svoje osobné informácie.

Myslite na to, s kým sa rozprávate.

Pamätajte na to, že nie všetko je hodnoverné a že nie každý, s kým sa stretnete na internete, je čestný.

1. Dodržiavajte pravidlá

Musíte sa riadiť zákonmi, aj keď ste na internete.

Starajte sa o ostatných tak, ako aj o seba, keď ste online.

Zdroj: www.bezpecnenainternete.sk

Interaktívne príbehy

Príbehy pre 7 až 12 ročných

Príbeh Nekonečný les rozpráva príbeh 9-ročného Michala, ktorý sa učí, ako používať počítač a e-mail. V príbehu sa hovorí okrem iného o tom, čo je internet a čo sa na ňom dá robiť. Zároveň sa  žiaci naučia, že internet obsahuje aj zlé veci, pred ktorými by sa mali chrániť.

Príbeh Annin nový priateľ je pokračovaním príbehu Nekonečný les a jeho hlavnou hrdinkou je malá Anna, sesternica Michala. Príbeh pojednáva o verejnej povahe internetu, správaní sa na internete, uverejňovaní obrázkov a autorských právach.

Príbehy pre 13 až 16 ročných

Príbeh Výlet do Ríma začína, keďEma, ktorá navštevuje školský dramatický krúžok, dostane scenár od kamaráta, ktorého pozná iba z četu. Príbeh sa okrem iného venuje autorským právam, ochrane počítača a významu hesla.

Príbeh Zmätky a nehody je zložený z niekoľkých krátkych príbehov, ktoré hovoria o správnosti informácií na internete, o veciach súvisiacich so odpovednosťou za uverejnenie fotografií alebo textu na internete, o stretávaní ľudí a sieťach peer-to-peer.

Príbehy pre rodičov

Príbeh rodiny Novákovcov obsahuje dobré rady a tipy pre rodičov ako účinne chrániť svoje deti pri používaní internetu.

Ovce.sk

Projekt Sheeplive (slovesnký originál OVCE.sk) vznikol z iniciatívy eSlovensko o.. ako súčasť projektov Zodpovedne.sk, Pomoc.sk a Stopline.sk. Projektovými partnermi sú ďalej Ministerstvo vnútra SR a Slovenský výbor pre Unicef. Hlavným cieľom projektu je detský animovaný seriál a medzinárodný internetový portál. Projekt sa zameriava na bezpečnosť detí a mládeže a najmä na riziká internetu. Pôsobí ako prevencia, mládeži vtipne nastavuje zrkadlo ich nevhodného správania sa a dospelých chce projekt poučiť.